What To Expect From Travelling During Coronavirus | Zakynthos PL||EN

*Scroll down to read in English*

Podróżowanie w czasie koronawirusa

Tegoroczne wakacje znacznie różnią się od poprzednich dla każdego z nas. Bez względu na to, jaka jest nasza opinia, temat koronawirusa niestety nadal jest w okół nas i wygląda na to, że nie opuści nas zbyt szybko. Każdy jednak stara się w tym wszystkim pozwolić sobie na chociaż trochę normalności. Dlatego też w tym roku po wielu debatach, mimo wszystko, wraz z rodziną wybraliśmy się na wakacje do Grecji, na wyspę Zakynthos. Sami nie do końca wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać, ale postanowiliśmy zaryzykować i po kilku tygodniach od powrotu mogę śmiało powiedzieć, że było warto. W tym poście jednak chciałabym wspomnieć o tym, co może spotkać każdego podróżującego w tym trudnym okresie - szczególnie do Grecji. 

~~~~

This year's summer is significantly different from the previous ones for each of us. Regardless of our opinion, the coronavirus, unfortunately, is still around us and it looks like it's not going to leave us anytime soon. Everyone, however, tries to allow themselves at least a little normality in all of this. Therefore, this year, after many debates, despite everything, my family and I went on vacation to Greece on the island of Zakynthos. We didn't quite know what to expect, but we decided to take a risk and after a few weeks, I can say that it was worth it. In this post, however, I would like to mention what people should expect when they decide to travel during this difficult period - especially to Greece.

1.'Koronawirusowe' formy dla podróżnych.      

Bez względu na to w jakie miejsce się wybieramy, każde państwo wymaga od przyjeżdżających wypełnienia form, w których spowiadamy się z tego, gdzie byliśmy w ostatnich dwóch tygodniach i gdzie zamierzamy spędzić kolejne oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu naszego zdrowia. Są to formularze elektroniczne bądź papierowe. Przed wyjazdem do Grecji musieliśmy wypełnić formę online, dzięki której dostaliśmy specjalny kod QR. Ten natomiast pokazać musieliśmy po przylocie na lotnisku, a jeżeli ktoś kodu nie posiadał, poddać się musiał testowi, a co za tym idzie - nie mógł wyjść ze swojego hotelu do momentu uzyskania wyników. Natomiast w drodze do Polski była to jedynie forma pisemna, którą zbierała załoga pokładowa już w samolocie. 

~~~~

1. 'Coronavirus' forms for travellers 

Regardless of where we go, each country requires visitors to fill in forms in which we confess where we have been in the last two weeks and where we intend to spend the next few days, and also answer questions about our health. These are electronic or paper forms. Before we left for Greece, we had to complete an online form, thanks to which we received a special QR code. We had to show this one after arrival at the airport. If someone did not fill in, they had to undergo a test, and thus - could not leave their hotel until they received their results. However, on the way to Poland, it was only a written form, which was collected by the cabin crew already on the plane.

2.Ograniczone menu w hotelach. 

Ze względu na dystans społeczny miejsca takie jak hotele czy restauracje nie mogą pozwolić sobie na zbyt dużą ilość pracowników na zmianie. To sprawia, że w kuchniach jest o wiele mniej kucharzy, w restauracjach mniej kelnerów, a w barach mniej barmanów. Dlatego też spodziewać można się tego, że menu będzie zredukowane nawet do połowy, zostawiając w nim dania najpopularniejsze i jednocześnie najłatwiejsze do przyrządzenia. 

~~~~

2. Limited menus in hotels. 

Due to the social distance, places such as hotels or restaurants cannot afford too many employees for a shift. This means that there are far fewer chefs in the kitchen, fewer waiters in the restaurant, and fewer bartenders in the bars. Therefore, it can be expected that the menu will be reduced even to half, leaving the most popular dishes and the ones which are the easiest to prepare.


3. Pustki w miejscach turystycznych.  

Znacie to uczucie, gdy jedziecie do nowego kraju czy nawet miasta i wyszukujecie najładniejsze miejsca warte zobaczenia? Od razu pojawia się lista miejsc 'must see', w które się wybieramy, a tam spotykamy się z co najmniej dwugodzinną kolejką. W dobie koronawirusa wiele osób odpuszcza sobie jakiekolwiek wyjazdy, a więc ci, którzy zdecydują się już gdzieś wybrać, mają niemałą niespodziankę, gdy faktycznie mogą nacieszyć się tą chwilą bez pośpiechu i stresu. 

~~~~

3. Empty tourists spots. 

Do you know this feeling when you go to a new country or even a city you have never been to and look for the most beautiful places worth seeing? Immediately there is a list of 'must-see' places where you need to go, and there you meet with at least a two-hours of the queue. In the era of the coronavirus, many people decide to not take any trips, so those who decide to go somewhere have quite a surprise when they actually can enjoy this moment without any rush or stress.

4. Maseczki i pomiar temperatury.  

Obowiązkowe. Na lotniskach, w różnych środkach transportu, w sklepach, przy wejściu do hotelu. Bez znaczenia na to, czy się zgadzamy, czy nie, nakaz ten powinien zostać uszanowany, a niestosowanie się do niego, może nam samym narobić sporych problemów. 

~~~~

4. Masks and temperature measurement.

Compulsory. At airports, in various modes of transport, in shops, at the hotel entrance. Regardless of whether we agree or not, this rule should be respected, and failure to comply with it can cause us some serious problems.

5. Limit miejsc w samolotach?

Od początku mówione było, że samoloty wystartują jedynie z 50% zajętych miejsc. Jednakże okazuje się, że nakaz ten został zniesiony już w połowie lipca, co było dla mnie dość dużym zaskoczeniem. Nie ma więc co się spodziewać, że miejsce obok nas będzie wolne. Natomiast jeśli chodzi o autobusy, zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii i Grecji nadal nie mogą one być całkowicie zapełnione. 

~~~~~

5. Seat limits on airplanes?

From the beginning, it was said that planes would take off only from 50% of the occupied seats. However, it turns out that this order was lifted in mid-July, which was a big surprise for me. So do not expect that the seat next to you will be free. However, when it comes to buses, alike in Poland, Great Britain, and Greece, they still cannot be fully full.

Comments

 1. bardzo przydatny post. Zazdroszczę Grecji, byłam raz i chętnie bym tam wróciła i zobaczyła ten słynny Zakyntos. Jednak w tym roku nigdzie nie poleciałam, ponieważ bałam się, że wrzucą mnie na kwarantannę i nie chciałam kusić losu. Jednak mam nadzieję,że odbiję sobie za rok.
  Pozdrawiam cieplutko ;)
  http://wyjasnij-mi.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. Czyli jeśli chodzi o bezpieczeństwo lepiej będzie wybrać się autobusem...
  A te pustki - myślę że akurat pozytw tej sytuacji 😉
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Restrykcje odnośnie COVID zmieniają się z tygodnia na tydzień. Nie planowałam w tym roku południa Europy bo to żadna przyjemność chodzic w masce w 37 stopniowych upałach..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na szczęście akurat w Grecji nie trzeba nosić masek cały czas, jedynie w komunikacji miejskiej i niektórych sklepach :)

   Delete
 4. Bardzo przydatny post dla kogoś wybierającego się zagraniczną wycieczkę.Zakynthos to przecudna wyspa, a Zatoka Wraku to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.Pozdrawiam gorąco☀️

  ReplyDelete
 5. Pięknie jest w Zakynthos, chciałabym to miejsce kiedyś zwiedzić na żywo😊 Bardzo przydatny post 😊

  ReplyDelete
 6. Ja w tym roku zrezygnowałam z wyjazdów zagraniczny ale fajnie, ze wam wyjazd się udał i obyło się bez żadnych komplikacji. Zakynthos jest piękny i mam nadzieje, ze go kiedyś zobaczę ;)

  ReplyDelete
 7. Hi, what a nice post. Very helpful! I wanted to go to Crete but I was afraid of contagion. Hopefully for next summer!
  Would you like to follow each other?
  fiftyshadesfashion.com

  ReplyDelete
 8. Thanks for the information dear, it was very useful

  ReplyDelete
 9. Hmm mało turystów - to chyba marzenie każdego :D w Polsce ostatnio niestety nie osiągalne

  ReplyDelete
 10. Potwierdzam jest pięknie i bezpiecznie :) Śliczne zdjęcia :)

  ReplyDelete
 11. Wow niesamowicie, woda bajeczna :)
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  ReplyDelete
 12. Fantastycznie,ze udało Ci się wyjechać gdzieś dalej podczas tegorocznych wakacji. Przeiękne zdjęcia swoją drogą. Sama z niecierpliwością czekam an swój zaplanowany i upragniony urlop.

  ReplyDelete
 13. Bardzo ciekawy i przydatny post! Sama mam jeszcze kilka dni urlopu we wrześniu i zastanawiałam się, jak wygląda teraz podróżowanie przez koronawirusa. Dzięki za ten post i cudowne zdjęcia, aż można się rozmarzyć :D
  Zapraszam: czytanko.pl

  ReplyDelete
 14. Ależ tam jest pięknie :)

  ReplyDelete
 15. Przepiękne miejsce 😍 I garść przydatnych informaji.

  ReplyDelete
 16. za rok planujemy się wybrać do Grecji:) w tym roku trochę się cykaliśmy

  ReplyDelete
 17. Ciekawy i praktyczny post, zwłaszcza dla osób planujących zagraniczne podróże. Swoją drogą, piękne zdjęcia! Pozdrawiam. :)

  ReplyDelete
 18. W Grecji jeszcze nie byłam, piękne zdjęcia i bardzo przydatny wpis:)

  ReplyDelete
 19. Kiedyś zwiedzę Grecję <3 Co najśmieszniejsze moja mama mieszka tam już 5 lat, a ja jeszcze nie miałam okazji, by do niej polecieć i przy okazji pozwiedzać wyspę.
  Co do wakacji - też wyjechałam (tyle że nad polskie morze), dużo słyszałam, że po co jak jest pandemia, że się zarazimy, a tak naprawdę zakażeń tam było o wiele, wiele mniej niż u nas w mieście (gdzie tu logika). I też zdziwił mnie widok prawie pustej plaży, brak ludzi w restauracjach i puste promenady, gdzie jak byliśmy 3 lata temu w tym samym miejscu, to nie było gdzie się wcisnąć :D

  ReplyDelete
 20. Thank yous o much for sharing all of these information. Your photos are amazing, but I'm surprise that you don't have free seat next to you in plane. I hope so that you enjoy in your trip and have a great time in Greece.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/08/atelier-des-ors-choeur-des-anges.html

  ReplyDelete
 21. Piękne miejsce, aż chciałoby się je zobaczyć. Przydatny post dla osób wybierających się w podróż. ;)

  ReplyDelete
 22. Prześliczne zdjęcia, powzdychałam sobie do nich :) Oby ten problem przestał już dokuczać, szkoda tracić tak miłych chwil :)

  ReplyDelete
 23. Ale tam pięknie. Jedyny plus tego korona, że miejsca zawsze oblegane teraz są puste.

  ReplyDelete
 24. Ja w tym roku zrezygnowałam z wakacji. Restrykcje zmieniają się co chwilę i chodzenie w maseczce w upały nie jest żadną przyjemnością. Poza tym zawsze jest obawa, że jednak nieświadomie człowiek się zarazi. Wiadomo, żyć trzeba, ale w takich sytuacjach nie lubię kusić losu.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Totalnie zrozumiałe! Natomiast jeśli chodzi o maseczki, to w Grecji na szczęście nie trzeba ich nosić, jedynie w komunikacji miejskiej i sklepach. :)

   Delete
 25. I would love to travel to Greece when the virus is gone. This is the first summer that we haven't been anywhere and I am itching to see the world again. Thanks for sharing your adventure with us. It's helps to see that the world is still out there, waiting to be explored in due time ♥

  ReplyDelete
 26. ja właśnie aż na maksa miałabym ochotę gdzieś pojechać... te pustki w miejscach turystycznych mnie bardzo kuszą ;D

  ReplyDelete
 27. Przepiękne widoki :) Oby przyszły rok był lepszy o można było na spokojnie już podróżować ;)

  ReplyDelete
 28. Dużo osob chwali sobie to, że jest mniej turystów i sami mogą nacieszyć się pieknymi widokami. Mnie jednak te wszystkie formalności zniechęcają, wiec z podróżowaniem jeszcze trochę poczekam :)

  ReplyDelete
 29. Wspaniałe miejsce, musiało być cudownie :)

  ReplyDelete
 30. Beautiful place, thanks for sharing!
  http://www.recklessdiary.ru

  ReplyDelete
 31. Ja w te lato postawiłam na podróż promem i samochodem do Szwecji oraz pobyt nad polskim wybrzeżem, bo sytuacja z lotami była niepewna, a maseczki, formularze, testy tym bardziej mnie nie zachęcały. Jesienią mam w planach Hiszpanię, ale znowu, nie wiadomo, co z tego będzie. Na Zakyntos byłam i zazdroszczę, bo Grecja jest cudowna, a Zatoka Wraku jest miejscem całkowicie magicznym. Super, że udało ci się polecieć :)

  ReplyDelete
 32. Beautiful place and very interesting post.

  www.paginasempreto.blogspot.com.br

  ReplyDelete
 33. Ja się zdziwiłam właśnie jak leciałam, że samolot był prawie pełny xD O restauracjach nie wiedziałam a 'formów' musialam kilka wypełnić :p

  Obserwuję i pozdrawiam <3
  zpolskidopolski.blogspot.com

  ReplyDelete
 34. Wspomnienia wróciły! :) Przepiękne zdjęcia:) My mieliśmy zaszczyt zwiedzać tą przepiękną wyspę w zeszłym roku. Powiem szczerze, że cieszę się że się udało bo w tym roku nie zdecydowałabym się na wyjazd zagraniczny z dziećmi. Za dużo tych niewiadomych.

  ReplyDelete
 35. Zazdroszczę wycieczki. Mi w tym roku udało się po raz pierwszy zobaczyć nasze morze.

  ReplyDelete
 36. Nie wybieram się w najbliższym czasie za granicę, ale widoki piękne ;)

  ReplyDelete
 37. Podróżowanie w dobie koronawirusa, to z dużą pewnością coś nowego dla wszystkich. Ja odpuściłam w tym roku i postanowiłam zostać w Polsce. Jednak powoli zaczynam żałować, ponieważ nie pomyślałam o tym, iż będzie mniej ludzi...co pozwoli znacznie bardziej cieszyć się urokami nowych miejsc. Jak zawsze masz wspaniałe zdjęcia :)

  ReplyDelete
 38. Interesting and useful tips. Thanks for sharing.
  I hope you´ll visit my blog soon. Have a nice day!

  ReplyDelete
 39. Cudowne wakacje mimo trudnej sytuacji na swiecie :) Wiele ludzi chwali sobie wypady własnie w tym czasie dlatego, że oblegane miejsca swieca teraz pustkami i spokojnie mozna je obejrzeć oraz zrobic piekne zdjecia :)

  ReplyDelete
 40. It was good to read about your experience traveling during the pandemic. I have been too concerned to travel. Although we were disappointed that big trips we had planned were cancelled. There will be time in the future to travel.

  ReplyDelete
 41. Ale tam pięknie :) Jeszcze nigdy nie byłam na akacjach za granicą :)

  ReplyDelete

Post a Comment

Dziękuję za każdy komentarz, naprawdę bardzo motywujecie mnie do dalszego pisania !
Nie zapomnij zostawić linka do swojego bloga, bym mogła się odwdzięczyć !
Na pytania odpowiadam przy Twoim komentarzu. ;)

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

instagram