Make Photography Easier K.Tusk PL|EN

*Scroll down to read in English*

Nie wiem, czy miałam okazję wspomnieć, że za sprawą studiów od jakiegoś czasu zaczęłam interesować się fotografią. Bloga piszę już prawie dwa lata, więc chcąc nie chcąc, zawsze miałam do czynienia z fotografią. Mogę jednak z ręką na sercu przyznać, że nigdy nie myślałam o niej zbyt poważnie, nie pasjonowałam się nią aż tak bardzo. Aktualnie natomiast mam w planach zakup aparatu i rozwinięcie, a raczej nabycie jakiś nowych umiejętności. 
Gdy przed świętami zostałam zapytana, co chciałabym dostać w prezencie, zastanawiałam się dość długo, bo wszystko co potrzebne już mam, więc mogłam znaleźć coś bez czego mogę żyć, ale może mi się przydać albo z czego mogę mieć chociaż trochę rozrywki. Poprosiłam więc o dwie książki dotyczące fotografii i o jednej z nich chciałabym napisać co nieco dzisiaj. 
Bloga Katarzyny Tusk nigdy raczej nie miałam okazji czytać, ba, nawet nie wiedziałam, że taki istnieje. Zajrzałam na niego podczas przeglądania jej książki i teraz raz na jakiś czas na niego wpadam. 
Muszę przyznać, iż po tej publikacji spodziewałam się nieco więcej. Nie czytałam żadnych opinii na jej temat i owszem, kupiłam ją w ciemno.Całą książkę pochłonęłam w mniej niż godzinę, jej treść bowiem jest nieco uboga. Większą część książki zajmują zdjęcia wykonane przez autorkę, które faktycznie są ładne, jednak wątpię, by nadawały się do profesjonalnego portfolio, a bardziej do prywatnych zbiorów bądź na instagrama czy bloga. 
Dostać możemy w niej faktycznie trochę ciekawych wskazówek dotyczących światła, miejsca czy tła chociażby.  Od kilku tygodni myślę o tym, by założyć instagrama, który będzie całkowicie połączony z blogiem i owszem, dzięki tej książce mam kilka pomysłów na to, jak faktycznie sprawić, by był on całkiem ciekawy i dobrze wyglądał. Mam również nadzieję, iż przełoży się to na jakość zdjęć na blogu. 
Uważam, iż książka ta świetna jest dla instagramowiczów i blogerek, nie jest ona jednak raczej przeznaczona dla osób, które o fotografii myślą nieco poważniej. Ja jako blogerka oraz zupełnie początkująca w fotografii osoba znalazłam tam kilka ciekawych porad. Chciałabym jednak, by jej treść była nieco bardziej rozbudowana. 
Nie żałuję, że postawiłam na tę pozycję, nie straciłam na nią wiele czasu i w każdej chwili mogę do niej wrócić. Nie jest ona jednak niezbędna do życia, a jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś na temat faktycznej fotografii, nie powinien po nią sięgać. Kasia niewątpliwie wie, jak robić ładne zdjęcia, zapewne zarabia na nich, wystarczy przecież przejrzeć jej instagrama i bloga - na mnie robi wrażenie, ale myślę, iż w tę książkę, mogła włożyć nieco więcej serca i wysiłku..ale przynajmniej cieszy oko ! 
_________________________
I do not know if I had the opportunity to mention that due to my studies I have started to be interested in photography. I have been writing a blog for almost two years, so I always had to deal with photography if I did want to or  did not. However, I can admit with my hand that I never thought about it too seriously, I did not really like it so much. Currently, however, I plan to buy a camera and develop, or rather acquire new skills.
When I was asked before Christmas what I would like to get as a gift, I was thinking for a long time, because I have everything I need, so I could find something without which I can live, but it can be useful or something I can have at least some entertainment. So I asked for two books about photography and I would like to write about one of them a bit today.
I have never had the opportunity to read the blog of Katarzyna Tusk, I did not even know that it exists. I looked at it while I was reading her book and now I fall in on it once in a while.
I must admit that after this publication I was expecting a bit more. I did not read any opinions about it, and yes, I bought it in the dark. I absorbed the entire book in less than an hour, its content is a bit lean. The larger part of the book is taken by pictures made by the author, which are actually pretty, but I doubt they will be suitable for a professional portfolio, more so for private collections or for an instagram or blog.
We can actually get some interesting tips about light, space or background in it. For several weeks I have been thinking about creating an instagram account that will be completely connected to the blog and yes, thanks to this book I have some ideas on how to actually make it quite interesting and look good. I also hope that this will translate into the quality of photos on the blog.
I think that this book is great for instagram users and bloggers, but it is not intended for people who think about photography a little bit more seriously. As a blogger and a beginner in photography, I found a few interesting tips there. However, I would like its content to be a bit more extensive.
I do not regret that I put up this position, I have not lost much time for it and I can come back to it at any moment. However, it is not necessary for life, and if someone would like to learn something about actual photography, he should not reach for it. Kasia undoubtedly knows how to take nice pictures, probably earns them, after all it is enough to look through her instagrama and blog - it impresses me, but I think that in this book, she could put a little more heart and effort ... but at least please the eye!

Comments

 1. NA mnie zdjęcia Kasi też robią ogromne wrażenie, ale jak na razie nie miałam okazji czytać jeszcze książki :)

  ReplyDelete
 2. Ja mimo wszystko i tak bym ja kupiła, bo moja wiedza na ten temat również jest uboga, więc na pewno coś z niej wyciągnę, haha❤
  Pozdrawiam cieplutko
  My blog

  ReplyDelete
 3. Ja mam podobne przemyślenia dotyczące Elementarza Stylu Kasi Tusk.
  Mój blog
  Mój kanał na Youtube

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie miałam okazji czytać i jak na razie nie mam ochoty raczej po nią sięgać ;)

   Delete
 4. Interesuję się fotografią więc na pewno kupię ten poradnik, wydaje się być ciekawy :D

  ReplyDelete
 5. Bardzo fajnie, że napisałaś o tym poradniku:D Na pewno go kupie, bo mnie nim zainteresowałaś❤️

  ReplyDelete
 6. książka niestety nie wpadła mi w ręce ale z tego co widzę to nie zachęca. za to instagram jest mega

  ReplyDelete
 7. Szkoda z ze książka zawiera w sobie ubogą treść odnośnie fotografii​, aczkolwiek blog i Instagram Kasi Tusk jest pięknym miejscem :)

  ReplyDelete
 8. Zdjęcia są świetne, a to na nich czytelnicy skupiają największą uwagę. Szkoda, że treść, ni do końca zadowalająca.

  ReplyDelete
 9. Książkę widziałam, ale tylko w internecie. Nie miałam okazji jej poznać z bliska :)

  ReplyDelete
 10. Koniecznie muszę sięgnąć po tę książkę, bo śledzę bloga i Instagram Kasi i jestem zachwycona zdjęciami.

  ReplyDelete
 11. Ciekawa książka chociaż nie mam czasu ostatnio na czytanie ;) a;e tematyka jak najbardziej dla mnie ;) obserwuję bloga i będę zaglądała częściej ;)
  cudownego dnia ;)

  ReplyDelete
 12. Ja muszę zakupić tą pozycję, bo jestem mega ciekawa czy dowiem się z niej czegoś nowego, co może przyda mi się w przyszłości 😊

  ReplyDelete
 13. Rzecywiscie zdjecia pojawiajace sie w ksiazce pasuja bardziej na instagram niz do takiej ksiazki. Ja jestem w identycznej sytuacji jesli chodzi o fotografie , mysle nad zakupem aparatu i nabyciu jakis umiejetnosci. To moze byc fajna forma spedzania czasu...
  Pozdrawiam,
  kikawww.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. Ja również szybko pochłonęłam tę książkę i przyznam, że przyjemnie mi się ją czytało :) jednak uważam, że można ją traktować bardziej jako zbiór inspiracji do zdjęć niż książkę o fotografii. Jeśli ktoś chce się z niej NAUCZYĆ jak robić zdjęcia to niestety się zawiedzie.

  ReplyDelete
 15. Dobrze, ze czytajac ksiazke dostalas kilka wskazowek i mam nadzieje, ze bedziesz mogla rozwinac swoja pasje fotogafowania :)
  Instagram jest dobra opcja, ale zaloz go kiedy bedziesz na to gotowa i bedziesz mogla wrzucac tam zdjecia na biezaco.

  Pozdrawiam! :)

  ReplyDelete
 16. Dostałam tę książkę na święta i jeszcze nie miałam okazji się za nią zabrać, ale koniecznie muszę to zmienić :)
  VIA-MARTYNA.BLOGSPOT.COM

  ReplyDelete
 17. O! A ja chcę ją kupić. Choc chuba poczekam aż polecę do Polski. W sumie dostepna jest na eBayu ale wszystkie konta pokazują wysyłkę z Pl. To po Twojej recenzji nie wiem czy jednak nie poczekać sobie troszkę dłużej hmmmm

  ReplyDelete
 18. Bardzo zachęcił mnie ten poradnik ;)
  Zastanowię się poważnie nad jego zakupem! :)

  Zapraszam CAKEMONIKA :)

  ReplyDelete
 19. Zdjęcia robią wrażenie, są przepiękne :)

  ReplyDelete
 20. Czytalam ksiazke, ma kilka ciekawych wskazowki, ale fakt bardzo szybko sie ja czyta.

  obserwuje i zapraszam do mnie :)

  ReplyDelete
 21. Ja nigdy nie widziałam zdjęć Kasi, ale książkę chętnie bym kupiła ze względu na bloga.

  Pozdrawiam, nataa-natkaa.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. bardzo ciekawi mnie ta książka od dłuższego czasu :)

  ReplyDelete
 23. Dziwie ze ludzie kupuja ksiazki amatorow;-))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Osobiście uważam, że każdemu warto dać szansę :)

   Delete
 24. Większość wiedzy dotyczącej fotografii nabyłam na różnych stronach www właśnie jej przeznaczonych oraz na studiach ;) ~RINROE

  ReplyDelete
 25. Widziałam ta książkę w Empiku i od razu ją odłożyłam, dla mnie szkoda wydawać kasy, bo tak naprawdę to się tam obrazki ogląda. Jeżeli chciałabyś dobrą książkę o fotografii to polecam książkę Scotta Kelbiego.

  http://sar-shy.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jedną z jego książek również mam, czeka na przeczytanie. Dziękuję za propozycję :)

   Delete
 26. Może być tak, że sięgamy często po takie książki, bo ... nazwisko. Fajnie, że chociaż po części coś z niej wyniosłaś. Powiem Ci szerze, że poradniki takie stricte do nauczenia się choć trochę fotografii, są po prostu do dupy. Kupiłem kilka książek, gazet jednak z żadnej niczego właściwie przydatnego nie wyniosłem. Jeżeli nie zna się podstaw (tak jak ja) czym są klatki, przysłony, czy przesłony (jakoś tak) to się nie ruszy z tematem. Moja znajoma (profesjonalna fotografka), w wolnych chwilach mnie szkoli, a ja się uczę i próbuję. Polecam Ci zatem podobne rozwiązanie, lub zapisz się na jakiś warsztat :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak jak napisałam w poście, bloga Kasi nie miałam okazji czytać przez zakupem książki, więc nie miałam pojęcia, czym ona właściwie się zajmuje. Z fotografią do czynienia mam na studiach, więc to i owo wiem. Niemniej jednak planuję się zapisać na kurs fotografii, choć jestem raczej samoukiem. Dziękuję za opinię! :)

   Delete
 27. Ciekawa książka ;)
  Pozdrawiam i obserwuje ;)

  ReplyDelete
 28. Myślę ,że byłaby dobra dla początkujących ;-)

  ReplyDelete
 29. Kurde taka książka bardzo by mi sie przydała <3 Mega porady i duzo inspiracji!

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/02/kurtka-khaki-mix-stylow.html

  ReplyDelete
 30. Mi się akurat bardzo podobała :)
  blaack-pearl.blogspot.com

  ReplyDelete
 31. Do fotograficznych książek wciąż się przymierzam, choć często naświetlają sprawę tylko z jednego punktu widzenia, oczywiście nie wszystkie
  Pozdrawiam, Madda

  ReplyDelete
 32. Przeglądając te zdjęcia rzeczywiście stwierdzam, że co prawda wiadomo mają coś wspólnego z fotografią ale właśnie raczej na instagram lub bloga. Ja osobiście lubię robić zdjęcia chyba tak od podstawówki, nawet wtedy interesowałam się blogowaniem i wstawianiem różnych zdjęć. :D I tak do tej pory dziś mi to zostało, chyba najważniejsze i tak jest to, że sprawia mi to dużo przyjemności. :)
  www.oliwia-zofia.blogspot.com

  ReplyDelete
 33. Nie czytałam więc ciężko mi jakkolwiek ocenić.
  Sandicious

  ReplyDelete
 34. ja wszystkie zdjęcia zawsze robię telefonem i w nim także obrabiam z czego jestem w pełni zadowolona
  zapraszam i dziękuje za odwiedziny kochana! <3
  Jesi_Jesa
  Instagram

  ReplyDelete
 35. Ja też interesuję się fotografią, więc taka książka by mi się przydała :D
  >>alicce-alice.blogspot.com<<

  ReplyDelete
 36. Tez się zastanawiałam nad zakupem tej ksiązki :)

  Pozdrawiam - http://izabiela.pl/

  ReplyDelete
 37. Nie śledzę jej profili ale z chęcią zerknę jakie ma zdjęcia :)

  ReplyDelete
 38. Szkoda, że książka uboga jest w szczegółowe informacje, aczkolwiek wyglądem przyciąga. :)

  ReplyDelete
 39. Poradnik wydaje się być ciekawy. Polecę go koleżance :D
  Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  ReplyDelete
 40. szczerze mówiąc zastanawiałam się nad zakupem tej książki ;) lubię Kasię ogólnie i być może nawet z tego powodu sięgnęłabym po "make photography easier"

  ReplyDelete
 41. Fotografia - świetna sprawa! To jest tak obszerny temat, że można o nim nawijać bez końca :) Ja właśnie niedawno zakupiłam lustrzankę i właśnie się jej uczę :) Dodatkowo kolega prowadzi dla mnie małe warsztaty! Małymi kroczkami do przodu :)

  ReplyDelete
 42. Jak tylko przeczytam 3 książki modowe które zakupiłam jakieś 2 miesiące temu to muszę kupić tą od Kasi ;)
  Obserwuje ;)

  ReplyDelete
 43. Dla mnie z pewnoscia interesujaca pozycja ;) buziaki kochana, zapraszam do siebie :)

  ReplyDelete
 44. Słyszałam, że to bardzo fajna książka :)
  https://fasionsstyle.blogspot.com/

  ReplyDelete
 45. o nie nie nie :D
  Ja jako zawodowy fotograf mogę ci polecić zdecydowanie lepsze książki i to podobne w cenie ;)
  Np. Scott Kelby - Sekrety mistrza fotografii cyfrowej (pierwsza książka fotograficzna jaką miałam okazję przeczytać)
  Polecam ci też tutoriale fotograficzne na yt, ostatnio odkryłam też kurs Zienia czyli Tomasza Zienkiewicza - ma on grupe na fb ale także stronę gdzie umieszcza filmiki, gdzie tłumaczy zasady w fotografii i marketingu.
  Na facebooku są też bardzo pomocne grupy np. fotograficzna grupa wsparcia (bardzo fajna pomoc! sama czasem z niej korzystam szczególnie gdy chodzi o kupno sprzętu lub photoshopa)
  A jak coś to masz masz mnie - Emily T Fotografia (fb i instagram)
  Pozdrawiam serdecznie!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję bardzo za porady, na pewno skorzystam ! :)

   Delete

Post a Comment

Dziękuję za każdy komentarz, naprawdę bardzo motywujecie mnie do dalszego pisania !
Nie zapomnij zostawić linka do swojego bloga, bym mogła się odwdzięczyć !
Na pytania odpowiadam przy Twoim komentarzu. ;)

Chcesz dostawać powiadomienia o nowych postach?

instagram